Bookmark and Share

Na THL v Košicích padaly rekordy dráhy

Vydáno dne 16. 06. 2010 (6185 x přečteno)

12. června patřila opět dobrovolným hasičům. Tentokrát se po týdenní odmlce sjeli zpět na Táborsko. Čtvrtou soutěž požárních útoků ze seriálu Táborské hasičské ligy pořádal SDH Košice.

img

Dopoledne zde probíhala soutěž dětí, o které není na Táborsku nouze, neboť hry v PÚ - Plamen se zúčastnilo 17 dětských družstev.  Odpoledne bojovali o pohár starosty obce dospělí, přesněji 11 ženských a 26 mužských družstev. Počasí bylo až nadprůměrně slunné, občerstvení zajištěno, trať obstoupená diváky byla také perfektně připravena. Nic nestálo v cestě zahájení soutěže. A jak to všechno probíhalo?

20 bodů za vítězství si připisují Chotěmice. K jejich útoku nebylo co dodat. Nejen že si dali osobně nejlepší čas, ale také posunuli nový rekord dráhy o 19 setin sekundy. Za čas 17.55 sekundy si ,,brčálníci,, z Chotěmic zaslouženě odvezli zlatý pohár a sud piva. Ten pravděpodobně posloužil k oslavám, které už zahájili na soutěži, když po skončení útoků všech 7 členů družstva naskákalo do kádě plné studené (pro dnešek velmi osvěžující) vody.

img

Stříbrní byli pro tentokrát muži ze Žďáru u JH. Docílili času 17.67 sekundy a prozatím svého nejlepšího umístění na THL. To ale netušili, co je čeká ve finále. I muže ze Dvorců ještě neopustilo štěstí. Sice ztratili držení rekordu dráhy, ale za čas 17.98 sekundy si připsali body za 3. místo.

img

Tučapům A se konečně zadařilo. Doběhli si pro svůj první letošní nejlepší čas. Proudaři srazili želečské terče v čase 19.75 sekundy. To byli bohužel poslední, kteří dnes dosáhli času pod 20 vteřin. I když kluci ze Stoklasné Lhoty k tomu neměli daleko. Za čas 20.02 sekundy může levý proudař, který 2 vteřiny prostříkal. 6. příčka patřila domácímu ,,áčku,,. Bylo vidět, že kluci pilně trénovali a nenechali se zahambyt. Souměrné sestřiky proudařů zastavili časomíru na 20.10 sekundy.

Z daleka dorazilo družstvo Dačic. Nejeli zbytečně, jelikož útok dokončili za 20.44 sekundy, za což obsadili hezké 7. místo. O příčku níže skončil Chrbonín B. Muži zřejmě ještě nemají rychlé sestřiky úplně v ruce, proto mírné chybičky zapříčinili až čas 20.67 sekundy. Na 9. místo se vyhoupli Kozmice. Ti se mohli radovat z času 20.79 sekundy, který byl pro ně zatím nejlepší v této sezóně.  První desítku uzavřeli Košice B s časem 20.83 sekundy. Za předvedený výkon sklidili hlasitý potlesk od domácího obecenstva. Dále padali časy v rozmezí 21 - 48 sekund. Dosavadním favoritům ligy - Chrbonínu A se ale tentokrát útok nevyvedl. Chyba na levém proudu způsobila čas 22.97 sekundy. Pro někoho krásný čas, leč pro Chrbonín A 19. místo bylo nepotěšující.

img

Po útocích mužů přišly na řadu ženy. Nervozitu ještě více podporovalo neúprosné horko. Dnes všichni záviděli košařům, kteří se během svého výkonu pěkně zchladili v kádi. V ženské  kategorii také padl rekord dráhy. Čas daleko pod 20 vteřin vystřihly holky ze Dvorců. Měl konečnou hodnotu 18.30 sekundy, čímž zlepšily rekord tratě na 80 metrů o 1.60 sekundy. Nebýt menšího zaváhání na spojích levé proudnice, mohli by se blýsknout i lepším časem. Léta praxe jsou na loňských vítězkách znát.

img

Tento sport musí mít člověk zažitý, ne jak si mnozí myslí, že stačí být dobrým běžcem. Nejvíce se klade důraz na rychlé spoje koncovek. To už také skoro bezchybně ovládají ženy z Chotěmic. Jim se bohužel zatím nedaří dát pro letošek dobrý čas. V sobotu byl pro změnu problém na pomalejší vodě z mašiny. Holky dosáhly času 20.18 sekundy. Nakonec obsadily 2. místo, ale s tímto výkonem si nedávaly velké naděje. To po útoku žen z Chrbonína vypukla veselice. Děvčata si s časem 20.66 sekundy daliy osobní rekord a ještě k tomu stály na bronzovém stupni vítězů. Bramborové umístění patřilo ženám z Kozmic za čas 22.88 sekundy. Ty měly naopak problémy s rychlou vodou na rozdělovači. Pětici nejlepších uzavíraly letos prvně zúčastněné ženy ze Řepče s časem 23.15 sekundy. I když se to nezdá, dívky z Tučap měly z 6. místa a času 24.44 sekundy také radost, jelikož si v Košicích zlepšily výsledkovou tabulku družstva. Dále předvedly své umění ženy z Ústrašic, Obory a ze Želče. Smůla padla pro dnešek na kolegyně z Nové Včelnice, kdy levá proudařka nestihla zapojit proudnici. Létající hadici posléze zdolala, zapojila a sestříkla svůj terč v čase 28.24 sekundy. Říká se, že na domácí půdě se nedaří. O tom by mohly vyprávět holky z Košic. Slušně vypadající útok ztroskotal také na pomalé levé proudařce a výsledném času 42.32 sekundy.

Po základním kole následuje vždy finále prvních 5-ti družstev. Nejlépe se dařilo Žďáru, i když to nejprve vypadalo, že nevyběhnou. Klukům při řazení na startu spadla savice na plyn a přetočila mašinu. Výměnu stroje sice nestihli do limitu pravidel THL, ale nakonec byli puštěni na start. Horší zpráva pro ně byla, když  po dokončení útoku zjistili, že jejich ,,holku,, už zřejmě nespraví ani ten nejlepší technik. S vypůjčeným strojem nakonec dosáhli času 14.74 sekundy, kterým připravili muže ze Stoklasné Lhoty o finálový pohár. Ti svůj útok zvládli za 15.62 sekundy. Třetí skončili Dvorce s časem 17.36 sekundy a 4. místo zbylo pro Tučapy A za čas 17.72 sekundy. Jediný dnešní nedokončený útok jsme mohli vidět při finálovém běhu Chotěmic. Vše nasvědčovalo předvedení nejlepší výkonu jako v základním kole, ale když se dostala voda do rozdělovače, vylítla ,,béčková,, hadice a lehce poponesla závodníka na rozdělovači.

Při závěrečném nástupu se nezapomnělo ani na vyhlášení nejlepších proudařů. Jak se posléze dočtete, vítězství dnes patřilo pouze Novákům. V kategorii mužů získal zlatou sošku hasiče Zbyněk Novák z Chotěmic za svůj přesný sestřik  v čase 17.03 sekundy.  Neskrýval radost z trofeje, neboť jeho kolega na proudu mu nedává moc šancí ji získat. Tutéž cenu si přidala do své početné sbírky Lucie Nováková ze Dvorců za čas 17.69 sekundy.

img

Příště nás čeká náročný víkend, jelikož se konají 2 soutěže. V sobotu 19. června od 13.00 hodin můžete navštívit Novou Včelnici a od 20.00 hodin můžete zajet do Kemenice nad Lipou,  kde se na náměstí koná letošní 1. noční soutěž.

Průběžné pořadí je následující:
Ženy: 1. Dvorce (54 b), 2. Chotěmice (44 b), 3. Nová Včelnice (38 b), 4. Kamenice n/L (37 b), 5. Chrbonín (28 b)
Muži: shodně na 1. místě jsou Chotěmice a Dvorce (48 b), 3. Dolní Němčice A (40 b), 4. Žďář (39 b), 5. Chrbonín A (38 b)

Autor: Marcela Fialová - SDH Chotěmice