O pohár SDH Žďár - 22. 5. 2010

Vydáno dne 25. 05. 2010 (5638 x přečteno)

Sobota 22. května 2010 přinesla druhou soutěž požárních útoků z letošního seriálu Táborské hasičské ligy, otevřené i týmům mimo okres. Tentokrát se bojovalo na Jindřichohradecku o pohár SDH Žďár.

Po dlouhé době slunné počasí přilákalo jak diváky, tak i  21 mužských a 10 ženských týmů. Pořadatelé ve 13.00 hodin svolali nástup družstev. Zopakovali nová pravidla THL a představili rozhodčí. Hlavní rozhodčí a zároveň startér byl Jiří Šustr. Koš kontroloval Jiří Janoušek a nedotknutelnost čáry stříkání Jiří Čihák. Časomíra ze Strmilova byla také připravena, a proto nic nezabraňovalo prvnímu startovnímu výstřelu.

Jako první se na startovní listině objevilo mužstvo ze Dvorců. Souhra všech sedmi členů napovídala o dobrém umístění. Nakonec jim sražený terč v čase 18.99 sekundy přiřknul bramborové 4. místo.  To už se na základně připravoval Tučapský dorost. Opět byl k vidění výborný útok s konečným časem 19.97 sekundy na pravém proudu. Mladíci si nakonec zapsali 10 bodů za 6. místo. Dále ze základny odběhl Chrbonín C s výsledným časem 22.64 sekundy ( 13. místo) a Kozmice s časem 21.81 sekundy. I po menším zaváhání na rozdělovači uzavřeli první desítku umístění. Po nich důsledkem nefunkčnosti terče napodruhé vyběhli muži z Kamenice nad Lipou. Ti se s časem 21.80 umístili těsně o setinu sekundy na 9. místě. Dále předvedl požární útok Mirošov s výrazným prostřikem na pravém proudu v čase 22.16 sekundy (11. místo), Heřmaneč se stejnou chybou a výsledkem 29.03 sekundy (18. místo) a Chrbonín B, který si od minula pohoršil na čas 24.29 sekundy (15. místo). Další, kdo mohl zamíchat pořadím, byli kluci z Dolních Němčic A. Ti po minulém neúspěchu ve Dvorcích chtěli divákům předvést, co se v nich doopravdy skrývá. I po menším prostřiku levého proudaře, byl čas 18.45 sekundy ten nejlepší, který zde mohli diváci za celý den vidět. Pohár pro nejlepšího proudaře putoval taktéž do Dolních Němčic. Zasloužil si ho Petr Kulík za rozsvícení pravého terče v čase 17.34 sekundy. Dačice s časem 22.44 sekundy, Nová Včelnice (24. 33 s), Český Rudolec (26.35 s), Dolní Němčice B (38.47 s), Tučapy A (39.48 s), ani neúspěšný Pavlov ale do první desítky umístěných nepromluvili. Kdo to ale mohl prolomit bylo domácí mužstvo ze Žďáru. To si chtělo napravit reputaci po minulém nezdaru, ale opětovný prostřik pravého proudaře zastavil časomíru až na 20.41 sekundy. To znamenalo celkově 7. místo. I chlapci z dalekého Drachkova chtěli nasbírat nějaké body, ale čas 19.11 sekundy stačil pouze na 5. místo. Tu se na platě objevila zelená mašina. 4 minuty příprav, výstřel ze startovací pistole a Chotěmice měli odstartováno. Po klasicky nejlepším koši následovala výborná voda. Nejrychlejší výstřik dne vždy ale nemusí znamenat výhru. Oba proudaři byli zkráceni špatně roztáhnutými ,,béčky,, a tím pádem byli daleko od terčů. Doba sestřiku byla 23.82 sekundy, což stačilo až na 14. místo. Překvapením sobotního odpoledne byli kluci z Řepče, kteří jak bylo možno vidět, mohou letos usilovat o celkovém umístění na předních příčkách. Přesné sestřiky obou proudařů prokázali, že se vyplácí trénovat. Za 3. nejlepší čas 18.78 sekundy si muži odvezli bronzový pohár. Stříbro putovalo předloňským celkovým vítězům do Chrbonína. Ukázkově předvedený útok ,,áčka,, však už nestačil na zlaté Dolní Němčice A. Za dosažený čas 18.75 sekundy si přičetli 17 bodů.

Během přestávky se zkrátila dráha na 80 metrů. Na 2 ,,béčka,, to zde nejprve rozběhli ženy z Kozmic. Pomalou vodou z mašiny dosáhly na čas 26.99 sekundy a na 8. místo v soutěži.  Druhé se na start postavili ženy z Chotěmic. Pochvalu dostali pouze za poslání perfektní vody. Pravý terč rozsvítila zapůjčená proudařka až v čase 21.15 sekundy. Toto nemohlo stačit na nijak zvlášť dobré umístění. Nakonec uzavřeli první pětku. Tu by bohužel dostali ženy z  Načeradce za svůj nevydařený útok. Rychlá voda utopila obě běžkyně na proudech a čas 41.70 sekundy znamenal až poslední 10. místo. Ženy ze sousední Nové Včelnice si od minule polepšili. Tentokrát skoro jako jediné dokončili požární útok pod 20 vteřin. Na stříbrnou pozici jim stačilo zastavit časomíru za 19.99 sekund. Pro zlatý pohár si ale opět přijeli mistryně z Nevcehle. Nebyl nikdo, kdo by si jejich ukázkový běh nechal ujít. To byl cvrkot... Diváci s úžasem pozorovali přesné sestřiky obou terčů. Však pravý byl rozsvícen ....Luckou...dříve, za což jí byl i od Žďárského starosty předán pohár pro nejlepší proudařku dne. O jednu příčku utekl stupeň vítězů Kamenici nad Lipou. Dvouvteřinové prostřiky  znamenali pro holky bramborovou medaili za dosažený čas 21.13 sekundy. Ani Chrbonínu se moc nedařilo. Také zápasili s terči. Zdolali je v čase 25.02 sekundy. Na další 8. místo propadli mladá děvčata z Tučap. Nebýt 5-ti vteřinového prostřiku nové pravé proudařky, neskončili by na čase 25.25 sekundy. Předposlední místo bohužel padlo na hasičky ze Zdešova na Jindřichohradecku za čas 28.55 sekundy. Poslední, kdo mohl zamíchat pořadím, byli ženy ze Dvorců. Nastoupili v neobvyklém složení. To se však projevilo na pomalé vodě. Výsledný čas 20.92 sekundy by je mnohdy neuspokojil, ale nyní stačil už na 3. místo.

Po základním kole následovalo finále osmi nejlepších mužských družstev. Za neúspěch Chrbonínského áčka mohl trochu kuriózně košař. Doslova byl oslepen. Vypadlo mu  totiž z brýlí sklíčko, a proto nedal koš. Předposlední místo patřilo dorostencům z Tučap (18.09 s). Na 6. místě skončil s časem 17.47 sekundy Načeradec. Muži ze Řepče klesli na 5. místo a jejich čas 17.27 sekundy zastavil pravý proudař. 4. místo obsadil Drachkov s časem 16.06 sekundy. O setinu sekundy byli lepší Dvorce, tedy 16.05 sekundy. Pod 16 sekund se dostal pouze domácí Žďár s časem 15.37 sekundy a Dolní Němčice A. Ty mohli začít bujaře oslavovat opětovné vítězství s časem 15.05 sekundy, tentokrát finálové.

Na závěr byli starostou obce předány poháry prvním třem umístěným družstvům v obou kategoriích. Ještě si všichni odvezli diplomy a věcné ceny. Organizátoři samozřejmě nezapomněli ani na rozhodčí celé soutěže. Po vyhlášení následovala na místním hřišti taneční zábava.

Že český národ je fandou hokeje se mohlo pozorovat i tento den. Od 14.00 hodin se samozřejmě současně sledoval stav hokejového zápasu o postup našich hráčů na MS do finále.  Po nečekaném vyrovnání v poslední minutě zde vypukla euforie. Výhra po nájezdech už jen vše dovršila.

Koho tento sport zaujal, může navštívit další kolo ze seriálu soutěží Táborské hasičské ligy, které se koná 29. 5. 2010 od 13.00 hodin v Heřmanči opět na Jindřichohradecku.